Haber

Filistin’in Ankara Büyükelçisi: Bize savaş ilan ederlerse gereğini yaparız

Büyükelçi Mustafa, “Bağlantı Platformu tarafından düzenlendi” Filistin’in Özgürlük Mücadelesiadlı programda konuştu.

Filistin halkının bağımsızlığını ilan edeceğinin altını çizen Mustafa, İsrail’e şöyle konuştu: “Filistin halkının haklarını geri verin”O çağırdı.

Mustafa, işgal ile huzurlu bir yaşam ortamının bir arada olamayacağına dikkat çekerek, “Sürekli bize saldırıyorlar, kendilerini savunduklarını söylüyorlar. İşgalci ne zaman kendini savunuyor?”dedi.

Filistin’in İsrail’in “zulmü” karşısında teslim olmayacağını vurgulayan Mustafa, şöyle konuştu: “Filistinliler olarak savaşı sevmiyoruz ve istemiyoruz ama bize savaş ilan ederlerse gereğini yaparız.”değerlendirmesini yaptı.

Mustafa, Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, “Devlet ve millet olarak her zaman mazlumların yanındasınız.” dedi. söz konusu.

Batılı ülkelerin İsrail’in yanında olduğuna işaret eden Mustafa, Filistin’in de Müslüman ülkeleri yanında görmek istediğini kaydetti.

Mustafa, İsrail’in gerçekleri aktarmadığını belirterek, “Bu savaşta birçok yalan yaymak istiyorlar, bu konuda çok dikkatli olmalıyız çünkü gerçekleri çarpıtıyorlar”“dedi.

‘Tüm İslam aleminin haklarını savunuyoruz’

İslam ülkelerinin desteğinin yeterli görülüp görülmediği yönündeki soruya ise Mustafa, ” Daha güçlü destek bekliyoruz” o cevapladı.

Mustafa, Türkiye’nin tüm İslam ülkelerini birleştirerek ülkesine destek olmaya çalıştığını belirterek, ” “Biz sadece kendimizi ve haklarımızı savunmuyoruz, tüm İslam aleminin haklarını savunuyoruz.”söz konusu.

Mustafa, İsrail’in planlarının daha geniş bir coğrafyaya yayılmak olduğunu vurguladı. “Eğer onlara karşı durursak tüm planlarınız bozulur.”dedi.

Mustafa, İsrail-Filistin ihtilafında Türkiye’nin garantörlüğüne yönelik Türkiye’nin siyasi ve diplomatik çabalarına destek verdiklerinin altını çizdi.

Türkiye’nin, Filistin’de yaşananlara siyasi çözüm bulma, bölgeye yardım gönderme ve İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin her türlü desteği sağlama politikası izlediğini belirten Mustafa, Filistin halkının önce ateşkes sonra da barış beklediğini kaydetti. Bölgede siyasi ve temel çözüm.

‘7 Ekim’den önce barış içinde yaşamıyorduk, şimdi Hamas’ı suçlayalım’

Mustafa, Filistin’in “ateşkes” çağrılarına ne İsrail’in ne de ABD’nin kulak asmadığını belirterek, şöyle konuştu: Biz sadece savaşı durdurup yardım göndermek istiyoruz ama bunu da kabul etmiyorlar.” söz konusu.

İsrail’in saldırılarının ilk günden bu yana belgelendiğini ve birçok belgenin Uluslararası Adalet Divanı’na gönderildiğini kaydeden Mustafa, ” Bunun boşa gitmeyeceğine ve İsrail’in cezalandırılacağına inanıyoruz.“dedi.

Mustafa, İsrail’in sivilleri hedef alabileceğinin düşünülüp düşünülmediği sorusuna ise şöyle konuştu: “Filistin’in yaptığı saldırıdan ziyade meşru müdafaaydı.“Sen”den bahsetti.

Büyükelçi Mustafa şunları söyledi: 7 Ekim’den önce barış içinde yaşamıyorduk, şimdi de Hamas’ı suçlayalım. Her gün şehitler kaybediyorduk. İsrail her gün Mescid-i Aksa’yı hedef alıyordu“dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu